Co jsou výměnné břitové destičky

Výměnná břitová destička (VBD) je součástka, která je upnuta v držáku do obráběcího stroje. Jak již název napovídá, destička nese břit, proto je vhodná k frézování a soustružení. Většinou jde s destičkou otáčet, můžete ji tedy využít hned několikrát. Tato vlastnost vám umožní snížit náklady na výrobu a údržbu řezného nástroje oproti použití celistvého nebo pájecího nástroje. Také přeostřování pájených nástrojů je složitější než výměna VBD.

Druhy destiček

Pro obrábění dřeva a plastů používáme destičky z rychlořezné oceli. Tyto destičky výrobci dodávají v různých tvarech. Mohou být jednostranné nebo dvoustranné a upínají se přímo na šroubky s půlkulatou hlavou, pomocí klínu nebo sevřením do rozříznutého tělesa. Hlavní výhodou těchto destiček je možnost vybroušení do velmi ostrého úhlu břitu.

Pro soustružení a frézování jsou nejvhodnější destičky ze slinutého karbidu. Tyto destičky se vyrábějí ve tvarech předepsaných normou ISO.


Destičky ze slinutého karbidu ještě rozdělujeme podle úkonu, který s nimi chceme provádět:

Destičky pro soustružení, k osazování soustružnických nožů

  • pro uběrací
  • pro uběrací rohové nože
  • pro kopírovací nože
  • pro upichovací a zapichovací nože
  • pro závitové nože a nože na tvarové zápichy

Destičky pro frézování

  • k osazování fréz zejména destičky tvaru A (APKT a APKX) jsou velmi využívány pro válcové frézy do rohu
  • pro kotoučové frézy

Destičky pro vrtání

U vrtáků se používá dvojí způsob osazení

  • kopinaté - jedna destička představuje celé ostří vrtáku, je upnuta do průchozí drážky. Pro každý průměr je třeba speciální destička konkrétního rozměru.
  • dělené - jednotlivé standardní destičky jsou osazeny do sedel v hlavě vrtáku.

Jakou vhodnou soustružnickou břitovou destičku zvolit?

Před výběrem břitových destiček pečlivě zvažte, k čemu je budete potřebovat. Protože abyste dosáhli dobrých výsledků obráběcího procesu, jednotlivé parametry destiček pro vás budou klíčové.

Geometrie soustružnických břitových destiček

Geometrii rozdělujeme na tři základní typy, které jsou optimalizované pro dokončování, střední obrábění nebo pro hrubovací operace.

Nástrojová třída břitových destiček

Třídu břitových destiček volíme především podle materiálu obráběné součásti (ISO P, M, K, N, S, H). Dále podle typu operace a podmínek pro obrábění.

Geometrie břitové destičky a nástrojová třída se navzájem doplňují.

 

Tvar a velikost soustružnických břitových destiček

Volba tvaru břitové destičky je závislá na přístupu do místa řezu a úhlu nástroje, který potřebujete nastavit. Pevnost a spolehlivost břitové destičky je spojená s největším možným úhlem špičky. Břitová destička s menším úhlem špičky není tak pevná a stabilní, nicméně umožňuje menší hloubku záběru břitu.

Velikost břitové destičky opět závisí na charakteru obráběcího místa. Opět platí pravidlo, že s větší velikostí břitové destičky se zlepšuje její stabilita. Menší břitové destičky můžete použít třeba na dokončovací práce.

Poloměr špičky břitových destiček

Tato vlastnost je při soustružnických pracích velmi důležitá. Břitové destičky dodáváme s různými velikostmi poloměru a vaše volba konkrétní destičky závisí na hloubce řezu a posuvu. Kvalita obrobené plochy závisí především na tomto parametru a vaší zručnosti.

Naši nabídku výměnných břitových destiček od renomovaných výrobců za nejlepší ceny naleznete na našem e-shopu.